Komunikat
Od 1 kwietnia – od dzisiaj nasze Towarzystwo „Sprawni Inaczej” realizuje zadania zadanie publiczne pod nazwą :
„Autostradą do poprawy jakości życia”
na realizację powyższego zadania otrzymaliśmy dotację w wysokości 35 000,00 zł. ( słownie złotych – trzydzieści pięć tysięcy,
Realizowany przez okres 8 miesięcy projekt (01.04.- 30.11.2025 ) ma na celu poprawę jakości życia osób chorych, w tym niepełnosprawnych przez działanie pro zdrowotne poprawiający dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny osób z niepełnosprawnościami przy współdziałaniu i wsparciu ich rodziny. Współdziałanie rodziny jest szczególnie ważnym elementem z uwagi na konieczność spełniania funkcji opiekuńczych, wychowawczych niezależnie od wieku swych dzieci. Konsekwentnie realizujemy zwiększenie zakresu aktywności i maksymalnie możliwej samodzielności dążąc do pełniejszego uczestnictwa w życiu społecznym, aby :
1/ udostępnić kompleksową ofertę psychologiczno – edukacyjną dostosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i ich rodziców
2/ podejmować aktywność uczestnictwa w kulturze, zdobywać umiejętność organizacji wolnego czasu, rozwijać zainteresowania, zdolności i talenty w ramach zajęć arteterapii, wdrażać komunikację alternatywną.
3/ stale prowadzić działania integrujące środowiska osób z niepełnosprawnościami i społecznością środowiska ludzi sprawnych ,
4/ podnosić stan sprawności ruchowej, a przez nią zdrowotnej.
Dla realizacji powyższych zadań i celów proponujemy następujące rodzaje aktywności:
1/ Żyjemy w zdrowiu i sprawności fizycznej stosując :
rekreacja w wodzie
Zakładamy ,że zajęcia rekreacyjne w wodzie (kryta pływalnia) są korzystną formą ruchu dla większości uczestników projektu. Środowisko wodne wpływa korzystnie na poprawę samopoczucia i pozwala redukować stres. Ma korzystny wpływ na funkcjonowanie układów i narządów ciała. U większości osób z niepełnosprawnościami i osób starszych nie ma przeciwwskazań do rekreacji wodnej, która poprawia stan sprawności psychofizycznej . Naukę i doskonalenie pływania z elementami ćwiczeń w wodzie planujemy w grupach 15-25 osobowych w wymiarze 1 godzina tygodniowo. 30 godzin łącznie w projekcie.
zajęcia usprawniania ruchowego, zajęcia jogi
W myśl zasady (prof. Wiktora Degi) „Ruch może zastąpić wiele leków, ale żaden lek nie zastąpi ruchu” zmierzamy do objęcia ćwiczeniami fizycznymi osób z niepełnosprawnościami i ich rodziców dla poprawy kondycji, koordynacji ruchowej, ogólnej sprawności, zmniejszenia otyłości, zapobieganiu osteoporozie.
a/ Zakłada się ćwiczenia jogi (grupa 10 osobowa) 1 x tygodniowo (z przewagą mam)
b/ i ćwiczenia ogólnorozwojowe 1x tygodniowo w sali lustrzanej Hali Widowiskowo- Sportowej MOSiR w Jastrzębiu – Zdroju. Ogólna liczba godzin – 40
Jazdy konne
Jazdy odbywać się będą w Ośrodku Jazd Konnych „ BRONO” w Jastrzębiu – Zdroju pod specjalistycznym kierunkiem w plenerze w dwa dni tygodniowo. Uczestnikami jazd będzie 12 osób . Łączna ilość godzin jazd wynosi 50. Mają one szczególne znaczenie dla poprawy koordynacji psychoruchowej i rozwoju emocjonalnego.
2.Codziennie potrafimy więcej
Uczymy się przygotowywania samodzielnie podstawowych posiłków zwiększając pewność siebie i niezależność Zajęcia w wymiarze 20 godzin, 1 x tygodniowo po 2 godziny dla 12- 15 osobowej grupy.
3. Rozwijam się przez sztukę.
Warsztaty ceramiczne
Prowadzone dla grupy 15 osób przez 3 h co drugi tydzień. Przyczynią się do wzrostu sprawności manualnej, zainteresowań, ale są lekcją kształcenia estetyki, poczucia piękna i kreatywności.. Planowana łącznie 42 godzinna ilość zajęć. Wystawa prac i kiermasz rękodzielnictwa z gliny zorganizowane zostaną na koniec cyklu warsztatowego.
Warsztaty plastyczne
Dla grupy 10-12 osób obejmujące malowanie, papieroplastykę i szereg innych technik plastycznych stosowanych do doskonalenia zdo9lności manualnych, poprawy samopoczucia, relaksacji. Zajęciom towarzyszyć będzie muzyka relaksacyjna. Planuje się 30 godzin zajęć materiały do zajęć ceramicznych i plastycznych- glina, farby, bibuły, kolorowe papiery, blok techniczny, kleje i.t.p.
4/ Pomoc psychologiczna
Udzielana w grupie wsparcia i indywidualnie dla osób z niepełnosprawnościami i ich rodziców w wymiarze łącznym 15 godzin dla nabywania umiejętności panowania nad emocjami, sposobu zachowań w trudnej sytuacji, uzyskiwanie poczucia własnej wartości. W efekcie poprawa relacji w rodzinie.
5/ Wyjazdowe wydarzenia kulturalne
Możliwość indywidualnych wyjazdów osób z niepełnosprawnościami na imprezy kulturalne ze względów organizacyjnych i technicznych jest bardzo ograniczona lub niemożliwa. Doceniając znaczenie bezpośredniego kontaktu z kulturą teatralną z uwagi na integrację, na wyjście z wykluczenia, na poprawę samopoczucia osób z niepełnosprawnościami zamieściliśmy w projekcie wyjazdy na dwa spektakle teatralne z uwzględnieniem odpowiedniego repertuaru. W kosztorysie uwzględniliśmy 50% kosztu biletów wstępu Przewiduje się uczestnictwo 50 -ciu osób w każdym spektaklu, czyli koszt 100 biletów.
Uczestnictwo w ogólnomiejskich i innych imprezach , takich jak : pikniki, festyny, kiermasze bez kosztów uwzględnionych w projekcie.
6/.Porozumiewam się, choć nie mówię.
Planuje się zastosować alternatywne sposoby komunikowania się osób nie mówiących w terapii grupowej i indywidualnej z zastosowaniem gestów, symboli obrazkowych, piktogramów czy symboli Blisa i sporządzaniem tablic do komunikacji. Planuje się pracę z 8 osobami w wymiarze 20 godzin w projekcie.
7/ Koordynacja projektu
Koordynacja będzie obejmowała będzie obejmowała promocję projektu, rekrutację uczestników, organizację poszczególnych wydarzeń, , prowadzenie dokumentacji : (dzienniki, karty pracy, fotografie, filmy), sprawozdawczość finansową i merytoryczną
8/ Obsługa księgowa projektu
Prowadzona będzie przez profesjonalne biuro rachunkowe „Passa” w Jastrzębiu – Zdroju
Zachęcamy i zapraszamy osoby nie uczestniczące dotychczas w wyżej wymienionych formach zajęć .do zgłoszenia swego udziału.
Terminarz zajęć jak dotychczas. Szczegółowo podamy po uzgodnieniu jazd konnych.